- Loyal
- U497/U460L
U497/U460L Bearing | Loyal
| U497/U460L interchange Fersa U497/U460L | |
| U497/U460L cross reference Fersa U497/U460L | |
| U497/U460L Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | U497/U460L |
| D | 79,975 mm |
| d | 44,987 mm |
| T | 24 mm |
| B | 26 mm |
| C | 18,4 mm |
| Size (mm) | 44.987x79.975x24 |
| Width (mm) | 24 |
| Bearing number | U497/U460L |
| Bore Diameter (mm) | 44,987 |
| Outer Diameter (mm) | 79,975 |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



U497/U460L PDF download