- Loyal
- 33016U
33016U Bearing | Loyal
| 33016U interchange NTN 33016U | |
| 33016U cross reference NTN 33016U | |
| 33016U Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33016U |
| B | 36 mm |
| C | 29,5 mm |
| e | 0.28 |
| d | 80 mm |
| D | 125 mm |
| T | 36 mm |
| a | 25 mm |
| Sa | 6 mm |
| Sb | 6,5 mm |
| Y2 | 2.16 |
| Y0 | 1.19 |
| d1 | 102.5 mm |
| Mass | 1.6 kg |
| Weight | 1,6 Kg |
| Ca min | 6 mm |
| Db min | 119 mm |
| da max | 89 mm |
| Da max | 116.5 mm |
| rs min | 1.5 mm |
| Da min | 112 mm |
| db min | 88.5 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Cb min | 6.5 mm |
| ra max | 1.5 mm |
| r1s min | 1.5 mm |
| r1a max | 1.5 mm |
| Db min. | 119 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| db max. | 89 mm |
| Da max. | 116,5 mm |
| da min. | 88,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| ra1 max. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 80x125x36 |
| Nlim (oil) | 3,700 rpm |
| Width (mm) | 36 |
| Nlim (grease) | 2,800 rpm |
| Bearing number | 33016U |
| Dynamic load, C | 173 kN |
| Static load, C0 | 284 kN |
| ISO 355 reference | T2CE080 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Calculation factor (e) | 0,28 |
| Fatigue limit load, Cu | 34.4 kN |
| Calculation factor (Y0) | 1,19 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3 700 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 800 r/min |
| Rating life coefficient, A2 | 1 |
| Basic static load rating (C0) | 284 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 173 kN |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.45 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 14.35 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 11.65 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 9.36 Hz |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



33016U PDF download