- Loyal
- 33016JR
33016JR Bearing | Loyal
| 33016JR interchange KOYO 33016JR | |
| 33016JR cross reference KOYO 33016JR | |
| 33016JR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33016JR |
| e | 0.28 |
| d | 80 mm |
| D | 125 mm |
| T | 36 mm |
| B | 36 mm |
| C | 29,5 mm |
| a | 25,1 mm |
| Cr | 218 |
| Y0 | 1.19 |
| Y1 | 2.16 |
| Cu | 44.8 |
| C0r | 288 |
| a(mm) | 25.1 |
| r(min) | 1.5 |
| Da min | 112 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Weight | 1,63 Kg |
| da max | 90 mm |
| Sa(min) | 6 |
| r2 min. | 1,5 mm |
| db(max) | 90 |
| Da(max) | 116.5 |
| Da(min) | 112 |
| Db(min) | 119 |
| da min. | 88,5 mm |
| r1(min) | 1.5 |
| ra(max) | 1.5 |
| rb(max) | 1.5 |
| da(min) | 88.5 |
| rb max. | 1,5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| Db min. | 119 mm |
| Da max. | 116,5 mm |
| Sb(min) | 6.5 |
| Oil lub. | 3900 |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 80x125x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Bearing No. | 33016JR |
| Grease lub. | 2900 |
| Product Group | B04334 |
| Bearing number | 33016JR |
| (Refer.)Mass(kg) | 1.63 |
| Weight / US pound | 3.59 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0,28 |
| Calculation factor (Y0) | 1,19 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3900 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2900 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 288 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 173 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



33016JR PDF download