- Loyal
- 33016
33016 Bearing | Loyal
| 33016 interchange FBJ 33016 | |
| 33016 cross reference FBJ 33016 | |
| 33016 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33016 |
| D | 125 mm |
| d | 80 mm |
| T | 36 mm |
| B | 36 mm |
| C | 29,5 mm |
| R | 1,5 mm |
| r | 1,5 mm |
| Weight | 1,67 Kg |
| Size (mm) | 80x125x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Bearing number | 33016 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Basic dynamic load rating (C) | 176 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



33016 PDF download