- Loyal
- 33016
33016 Bearing | Loyal
| 33016 interchange NTN 33016 | |
| 33016 cross reference NTN 33016 | |
| 33016 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33016 |
| D | 125 mm |
| d | 80 mm |
| T | 36 mm |
| B | 36 mm |
| C | 29,5 mm |
| Category | Roller Bearings |
| Size (mm) | 80x125x36 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 36 |
| Product Group | B04334 |
| Bearing number | 33016 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 1.6 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



33016 PDF download