- Loyal
- 33016
33016 Bearing | Loyal
| 33016 interchange NKE 33016 | |
| 33016 cross reference NKE 33016 | |
| 33016 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 33016 |
| C | 29,5 mm |
| B | 36 mm |
| a | 26 mm |
| d | 80 mm |
| D | 125 mm |
| T | 36 mm |
| Da min | 112 mm |
| da max | 90 mm |
| db min | 87 mm |
| Weight | 1,67 Kg |
| Db min. | 119 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| r3 min. | 1,5 mm |
| r4 min. | 1,5 mm |
| r2 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 80x125x36 |
| Width (mm) | 36 |
| Limiting speed | 5000 r/min |
| Bearing number | 33016 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Calculation factor (e) | 0,29 |
| Calculation factor (Y) | 2,06 |
| Basic dynamic load rating (C) | 189 kN |
| Basic static load rating (C0) | 315 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



33016 PDF download