- Loyal
- M6307ZZ
M6307ZZ Bearing | Loyal
| M6307ZZ interchange KOYO M6307ZZ | |
| M6307ZZ cross reference KOYO M6307ZZ | |
| M6307ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | M6307ZZ |
| D | 80 mm |
| d | 35 mm |
| B | 21 mm |
| C | 21 mm |
| r min. | 1.5 mm |
| Weight | 0.470 Kg |
| da max | 46.5 mm |
| Da max. | 72 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| da min. | 43 mm |
| Size (mm) | 35x80x21 |
| Width (mm) | 21 |
| Bearing number | M6307ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| (Grease) Lubrication Speed | 8500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 37.0 kN |
| Basic static load rating (C0) | 28.9 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



M6307ZZ PDF download