- Loyal
- K25X31X21H
K25X31X21H Bearing | Loyal
| K25X31X21H interchange KOYO K25X31X21H | |
| K25X31X21H cross reference KOYO K25X31X21H | |
| K25X31X21H Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K25X31X21H |
| Fw | 25 mm |
| Ew | 31 mm |
| Bc | 21 mm |
| Cu | 5.95 |
| Cr | 25.1 |
| P/S | S |
| C0r | 38.0 |
| Weight | 0.026 Kg |
| Oil lub. | 18000 |
| Category | Roller Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Grease lub. | 12000 |
| Bearing No. | K25X31X21H |
| Shaft(max.) | 25.000 |
| Shaft(min.) | 24.991 |
| Housing(max.) | 31.025 |
| Product Group | B04144 |
| Housing(min.) | 31.009 |
| Bearing number | K25X31X21H |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.026 |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 31 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| (Oil) Lubrication Speed | 18000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 12000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 38.0 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 25.1 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



K25X31X21H PDF download