- Loyal
- M6316ZZX
M6316ZZX Bearing | Loyal
| M6316ZZX interchange KOYO M6316ZZX | |
| M6316ZZX cross reference KOYO M6316ZZX | |
| M6316ZZX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | M6316ZZX |
| D | 170 mm |
| d | 80 mm |
| B | 39 mm |
| C | 39 mm |
| r min. | 2.1 mm |
| Weight | 3.71 Kg |
| da max | 102 mm |
| Da max. | 159 mm |
| ra max. | 2 mm |
| da min. | 91 mm |
| Size (mm) | 80x170x39 |
| Width (mm) | 39 |
| Bearing number | M6316ZZX |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 136 kN |
| Basic static load rating (C0) | 130 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



M6316ZZX PDF download