- Loyal
- M6314
M6314 Bearing | Loyal
| M6314 interchange KOYO M6314 | |
| M6314 cross reference KOYO M6314 | |
| M6314 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | M6314 |
| D | 150 mm |
| d | 70 mm |
| B | 35 mm |
| C | 35 mm |
| r min. | 2.1 mm |
| Weight | 2.65 Kg |
| da max | 89 mm |
| Da max. | 139 mm |
| ra max. | 2 mm |
| da min. | 81 mm |
| Size (mm) | 70x150x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Bearing number | M6314 |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5400 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 4500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 115 kN |
| Basic static load rating (C0) | 102 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



M6314 PDF download