- Loyal
- NAO 12x24x20
NAO 12x24x20 Bearing | Loyal
| NAO 12x24x20 interchange NBS NAO 12x24x20 | |
| NAO 12x24x20 cross reference NBS NAO 12x24x20 | |
| NAO 12x24x20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NAO 12x24x20 |
| d | 12 mm |
| F | 16 mm |
| D | 24 mm |
| E | 20 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| Weight | 0,043 Kg |
| Bearing number | NAO 12x24x20 |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 20 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,635 kN |
| Basic static load rating (C0) | 18,81 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



NAO 12x24x20 PDF download