- Loyal
- 718/670 AMB
718/670 AMB Bearing | Loyal
| 718/670 AMB interchange SKF 718/670 AMB | |
| 718/670 AMB cross reference SKF 718/670 AMB | |
| 718/670 AMB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 718/670 AMB |
| a | 250 mm |
| d | 670 mm |
| D | 820 mm |
| B | 69 mm |
| Size (mm) | 820x670x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Mass bearing | 77 kg |
| d1 | 720.5 mm |
| D1 | 772.2 mm |
| Limiting speed | 750 r/min |
| Bearing number | 718/670 AMB |
| Reference speed | 700 r/min |
| da min. | 685 mm |
| Da max. | 805 mm |
| Db max. | 813 mm |
| Bore Diameter (mm) | 820 |
| ra max. | 3 mm |
| rb max. | 1.5 mm |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| r3,4 min. | 1.5 mm |
| r1,2 min. | 4 mm |
| Calculation factor A | 13.3 |
| Calculation factor e | 0.8 |
| Calculation factor X | 0.63 |
| rb - max. | 1.5 mm |
| ra - max. | 3 mm |
| Db - max. | 813 mm |
| Da - max. | 805 mm |
| da - min. | 685 mm |
| D1 ≈ | 772.2 mm |
| d1 ≈ | 720.5 mm |
| r1,2 - min. | 4 mm |
| r3,4 - min. | 1.5 mm |
| Calculation factor - X | 0.39 |
| Calculation factor - e | 0.8 |
| Basic dynamic load rating C | 527 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 527 kN |
| Calculation factor kr | 0.08 |
| Calculation factor Y0 | 0.66 |
| Calculation factor Y2 | 1.24 |
| Calculation factor Y1 | 0.78 |
| Fatigue load limit Pu | 21.6 kN |
| Calculation factor - Y0 | 0.33 |
| Calculation factor - Y1 | |
| Calculation factor - ka | 0.3 |
| Calculation factor - kr | 0.08 |
| Calculation factor - Y2 | 0.76 |
| Fatigue load limit - Pu | 21.6 kN |
| Basic static load rating C0 | 1250 kN |
| Basic static load rating - C0 | 1250 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



718/670 AMB PDF download