- Loyal
- MF137
MF137 Bearing | Loyal
| MF137 interchange NSK MF137 | |
| MF137 cross reference NSK MF137 | |
| MF137 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MF137 |
| C | 0.54 |
| r | 0.2 |
| d | 7 mm |
| D | 13 mm |
| B | 3 mm |
| B0 | 3 |
| D_ | 13 |
| ra | 0.2 |
| Cr | 55 |
| C0 | 0.276 |
| fo | 15.972 |
| da | 8.6 |
| C1 | 0,6 mm |
| D1 | 14,2 mm |
| Z_ | 12 |
| B_ | 3 |
| DE_ | 11.5 |
| D_1 | 14.2 |
| DA_ | 1.2 |
| C_1 | 0.6 |
| SRE | 0.67 |
| DI_ | 9.1 |
| C0r | 28 |
| SRI | 0.67 |
| SREX | 0.02 |
| SRIX | 0.02 |
| SREN | 0 |
| SDM_ | 10.3 |
| KBRG | 6102 |
| yobi | MF137 |
| SRIN | 0 |
| mass | 1.7 |
| LangID | 1 |
| Weight | 1,7 Kg |
| r min. | 0,2 mm |
| hidYobi | MF137 |
| GRS rpm | 40000 |
| Oil rpm | 48000 |
| ra max. | 0,2 mm |
| da min. | 8,6 mm |
| hidTable | ecat_NSESBMF |
| Size (mm) | 7x14.2x3 |
| Prod_Type3 | ESM_MD_WF_OT |
| Width (mm) | 3 |
| Bearing number | MF137 |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 14,2 |
| (Grease) Lubrication Speed | 40000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 276 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 540 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



MF137 PDF download