- Loyal
- K253024PCSP
K253024PCSP Bearing | Loyal
| K253024PCSP interchange KBC K253024PCSP | |
| K253024PCSP cross reference KBC K253024PCSP | |
| K253024PCSP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K253024PCSP |
| Fw | 25 mm |
| Ew | 30 mm |
| Bc | 24 mm |
| Weight | 0.016 Kg |
| Bearing number | K253024PCSP |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 30 |
| (Grease) Lubrication Speed | 11000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 34,9 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



K253024PCSP PDF download