- Loyal
- BTH-1206D
BTH-1206D Bearing | Loyal
| BTH-1206D interchange SKF BTH-1206D | |
| BTH-1206D cross reference SKF BTH-1206D | |
| BTH-1206D Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BTH-1206D |
| D | 53 mm |
| d | 29 mm |
| B | 37 mm |
| Size (mm) | 29x53x37 |
| Width (mm) | 37 |
| Bearing number | BTH-1206D |
| Bore Diameter (mm) | 29 |
| Outer Diameter (mm) | 53 |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



BTH-1206D PDF download