- Loyal
- BTH-1206AB
BTH-1206AB Bearing | Loyal
| BTH-1206AB interchange SKF BTH-1206AB | |
| BTH-1206AB cross reference SKF BTH-1206AB | |
| BTH-1206AB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BTH-1206AB |
| D | 53 mm |
| d | 29 mm |
| B | 37 mm |
| C | 37 mm |
| Size (mm) | 29x53x37 |
| Width (mm) | 37 |
| Bearing number | BTH-1206AB |
| Bore Diameter (mm) | 29 |
| Outer Diameter (mm) | 53 |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



BTH-1206AB PDF download