- Loyal
- NCF18/670V
NCF18/670V Bearing | Loyal
| NCF18/670V interchange NSK NCF18/670V | |
| NCF18/670V cross reference NSK NCF18/670V | |
| NCF18/670V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NCF18/670V |
| D | 820 mm |
| d | 670 mm |
| B | 69 mm |
| C | 69 mm |
| Ew | 780 mm |
| Da | 787 mm |
| da | 700 mm |
| r min. | 4 mm |
| Weight | 72,7 Kg |
| ra max. | 3 mm |
| Size (mm) | 670x780x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | NCF18/670V |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 780 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1520 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



NCF18/670V PDF download