- Loyal
- NCF18/670V
NCF18/670V Bearing | Loyal
| NCF18/670V interchange SKF NCF18/670V | |
| NCF18/670V cross reference SKF NCF18/670V | |
| NCF18/670V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NCF18/670V |
| E | 783 mm |
| d | 670 mm |
| D | 820 mm |
| B | 69 mm |
| C | 69 mm |
| S | 8 mm |
| D1 | 769 mm |
| d1 | 725 mm |
| Weight | 76,5 Kg |
| Db max | 805 mm |
| ra max. | 3 mm |
| Da max. | 805 mm |
| da min. | 685 mm |
| r1 min. | 4 mm |
| r4 min. | 4 mm |
| r3 min. | 4 mm |
| r2 min. | 4 mm |
| rb max. | 3 mm |
| das rec. | 718 mm |
| Size (mm) | 670x820x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | NCF18/670V |
| Limiting speed | 340 r/min |
| Reference speed | 280 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
| Fatigue load limit (Pu) | 245 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1300 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3150 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



NCF18/670V PDF download