- Loyal
- NCF18/670-V
NCF18/670-V Bearing | Loyal
| NCF18/670-V interchange NKE NCF18/670-V | |
| NCF18/670-V cross reference NKE NCF18/670-V | |
| NCF18/670-V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NCF18/670-V |
| S | 8 mm |
| d | 670 mm |
| D | 820 mm |
| E | 783 mm |
| B | 69 mm |
| C | 69 mm |
| d1 | 725 mm |
| D1 | 769 mm |
| Weight | 72 Kg |
| r1 min. | 4 mm |
| r2 min. | 4 mm |
| r3 min. | 4 mm |
| r4 min. | 4 mm |
| Size (mm) | 670x783x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | NCF18/670-V |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 783 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1325 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3260 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NCF18/670-V PDF download