- Loyal
- MF137ZZ
MF137ZZ Bearing | Loyal
| MF137ZZ interchange FBJ MF137ZZ | |
| MF137ZZ cross reference FBJ MF137ZZ | |
| MF137ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MF137ZZ |
| D | 13 mm |
| d | 7 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| D1 | 14,6 mm |
| B1 | 0,8 mm |
| Weight | 0,00217 Kg |
| Size (mm) | 7x13x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | MF137ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 13 |
| (Grease) Lubrication Speed | 40000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,54 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,275 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



MF137ZZ PDF download