- Loyal
- MF137ZZ
MF137ZZ Bearing | Loyal
| MF137ZZ interchange NSK MF137ZZ | |
| MF137ZZ cross reference NSK MF137ZZ | |
| MF137ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MF137ZZ |
| C | 0.54 |
| d | 7 mm |
| D | 13 mm |
| B | 4 mm |
| B1 | 4 |
| db | 9 |
| Cr | 55 |
| D_ | 13 |
| C0 | 0.276 |
| C2 | 0.8 |
| fo | 15.972 |
| B_ | 4 |
| rb | 0.15 |
| C1 | 0,8 mm |
| Z_ | 12 |
| D1 | 14,6 mm |
| D2 | 14.6 |
| r1 | 0.15 |
| DE_ | 11.5 |
| D_1 | 14.6 |
| C_1 | 0.8 |
| DI_ | 9.1 |
| DA_ | 1.2 |
| SRE | 0.67 |
| C0r | 28 |
| SRI | 0.67 |
| SDM_ | 10.3 |
| SRIX | 0.02 |
| SREX | 0.02 |
| SRIN | 0 |
| KBRG | 6142 |
| mass | 2.23 |
| SREN | 0 |
| yobi | MF137ZZ |
| LangID | 1 |
| Weight | 2,23 Kg |
| r min. | 0,15 mm |
| db max. | 9 mm |
| GRS rpm | 40000 |
| hidYobi | MF137ZZ |
| rb max. | 0,15 mm |
| hidTable | ecat_NSESBMF |
| Size (mm) | 7x14.6x4 |
| Prod_Type3 | ESM_MD_WF_ZZ |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | MF137ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 14,6 |
| Basic static load rating (C0) | 276 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 540 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



MF137ZZ PDF download