- Loyal
- MF137-2Z
MF137-2Z Bearing | Loyal
| MF137-2Z interchange ZEN MF137-2Z | |
| MF137-2Z cross reference ZEN MF137-2Z | |
| MF137-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MF137-2Z |
| D | 13 mm |
| d | 7 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| Size (mm) | 7x13x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | MF137-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 13 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,541 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,276 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



MF137-2Z PDF download