- Loyal
- NU2220
NU2220 Bearing | Loyal
| NU2220 interchange ISO NU2220 | |
| NU2220 cross reference ISO NU2220 | |
| NU2220 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2220 |
| D | 180 mm |
| d | 100 mm |
| B | 46 mm |
| C | 46 mm |
| Size (mm) | 100x180x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | NU2220 |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



NU2220 PDF download