- Loyal
- NU222-E-TVP2
NU222-E-TVP2 Bearing | Loyal
| NU222-E-TVP2 interchange FAG NU222-E-TVP2 | |
| NU222-E-TVP2 cross reference FAG NU222-E-TVP2 | |
| NU222-E-TVP2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU222-E-TVP2 |
| E | 180,5 mm |
| F | 132,5 mm |
| d | 110 mm |
| D | 200 mm |
| B | 38 mm |
| m | 4,84 kg / Weight |
| s | 1,5 mm / Axial displacement facility from central position |
| Size (mm) | 110x200x38 |
| Width (mm) | 38 |
| nB | 3300 1/min |
| nG | 4100 1/min / Limiting speed |
| D1 | 173,8 mm |
| Cr | 345000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 365000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | NU222-E-TVP2 |
| Cur | 44000 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 2,1 mm |
| r1 min | 2,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| db min | 135 mm |
| da min | 122 mm |
| da max | 130 mm |
| Da max | 188 mm |
| ra1 max | 2,1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



NU222-E-TVP2 PDF download