- Loyal
- NU222
NU222 Bearing | Loyal
| NU222 interchange NTN NU222 | |
| NU222 cross reference NTN NU222 | |
| NU222 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU222 |
| F | 132.5 mm |
| E | 178.5 mm |
| d | 110 mm |
| D | 200 mm |
| B | 38 mm |
| C | 38 mm |
| Fw | 132,5 mm |
| Da max | 189 mm |
| da max | 130 mm |
| da min | 121 mm |
| rs min | 2.1 mm |
| db min | 135 mm |
| Weight | 4,63 Kg |
| r min. | 2,1 mm |
| ra max | 2 mm |
| r1a max | 2 mm |
| r1s min | 2.1 mm |
| series: | NU |
| r1 min. | 2,1 mm |
| flanges: | (2) Outer Ring |
| Category | Roller Bearings |
| Size (mm) | 110x200x38 |
| Inventory | 0.0 |
| bore type: | Straight |
| Nlim (oil) | 4,000 rpm |
| Width (mm) | 38 |
| maximum rpm: | 4000 rpm |
| Product Group | B04144 |
| closure type: | Open |
| Nlim (grease) | 3,400 rpm |
| cage material: | Pressed Steel |
| fillet radius: | 2 mm |
| overall width: | 38 mm |
| bore diameter: | 110 mm |
| Bearing number | NU222 |
| Static load, C0 | 290 kN |
| finish/coating: | Uncoated |
| Dynamic load, C | 240 kN |
| number of rows: | 1 |
| ring separation: | Separable Inner Ring |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 4.694 |
| outer ring width: | 38 mm |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| outside diameter: | 200 mm |
| bearing material: | Hardened Alloy Steel |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| internal clearance: | CN |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| static load capacity: | 290000 N |
| dynamic load capacity: | 240000 N |
| Radial clearance class | CN |
| Fatigue limit load, Cu | 31 kN |
| Mass (without HJ ring) | 4.84 kg |
| manufacturer product page: | Click here |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 400 r/min |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Basic dynamic load rating (C) | 240 kN |
| Basic static load rating (C0) | 290 kN |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



NU222 PDF download