- Loyal
- NU222
NU222 Bearing | Loyal
| NU222 interchange KOYO NU222 | |
| NU222 cross reference KOYO NU222 | |
| NU222 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU222 |
| d | 110 mm |
| D | 200 mm |
| B | 38 mm |
| C | 38 mm |
| Fw | 132.5 mm |
| Weight | 4.65 Kg |
| r min. | 2.1 mm |
| r1 min. | 2.1 mm |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 110x200x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | NU222 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| (Grease) Lubrication Speed | 3100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 241 kN |
| Basic static load rating (C0) | 290 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NU222 PDF download