- Loyal
- K24X28X13H
K24X28X13H Bearing | Loyal
| K24X28X13H interchange KOYO K24X28X13H | |
| K24X28X13H cross reference KOYO K24X28X13H | |
| K24X28X13H Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K24X28X13H |
| Fw | 24 mm |
| Ew | 28 mm |
| Bc | 13 mm |
| Cu | 3.05 |
| Cr | 12.5 |
| P/S | S |
| C0r | 20.2 |
| Weight | 0.010 Kg |
| Oil lub. | 18000 |
| Category | Roller Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Grease lub. | 12000 |
| Bearing No. | K24X28X13H |
| Shaft(max.) | 24.000 |
| Shaft(min.) | 23.991 |
| Housing(max.) | 28.020 |
| Product Group | B04144 |
| Housing(min.) | 28.007 |
| Bearing number | K24X28X13H |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.010 |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Bore Diameter (mm) | 24 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| (Oil) Lubrication Speed | 18000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 12000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 20.2 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 12.5 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



K24X28X13H PDF download