- Loyal
- B7000-C-2RSD-T-P4S
B7000-C-2RSD-T-P4S Bearing | Loyal
| B7000-C-2RSD-T-P4S interchange FAG B7000-C-2RSD-T-P4S | |
| B7000-C-2RSD-T-P4S cross reference FAG B7000-C-2RSD-T-P4S | |
| B7000-C-2RSD-T-P4S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | B7000-C-2RSD-T-P4S |
| D | 26 mm |
| d | 10 mm |
| B | 8 mm |
| a | 6 mm |
| m | 0,021 kg / Weight |
| α | 15 ° / Angle |
| Size (mm) | 10x26x8 |
| Width (mm) | 8 |
| da | 14 mm / Tolerance: h12 |
| Cr | 4100 N / Dynamic load rating (radial) |
| Da | 22 mm / Tolerance: H12 |
| C0r | 1470 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | B7000-C-2RSD-T-P4S |
| rmin | 0,3 mm |
| ra max | 0,3 mm |
| r1 min | 0,3 mm |
| ra1 max | 0,1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| nG Fett | 67000 1/min / Limiting speed for grease lubrication |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



B7000-C-2RSD-T-P4S PDF download