- Loyal
- NU2224-E-MA6
NU2224-E-MA6 Bearing | Loyal
| NU2224-E-MA6 interchange NKE NU2224-E-MA6 | |
| NU2224-E-MA6 cross reference NKE NU2224-E-MA6 | |
| NU2224-E-MA6 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2224-E-MA6 |
| C | 58 mm |
| S | 4,5 mm |
| d | 120 mm |
| F | 143,5 mm |
| D | 215 mm |
| B | 58 mm |
| Weight | 8,3 Kg |
| r4 min. | 2,1 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| r3 min. | 2,1 mm |
| Size (mm) | 120x215x58 |
| Width (mm) | 58 |
| Bearing number | NU2224-E-MA6 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| Basic dynamic load rating (C) | 509 kN |
| Basic static load rating (C0) | 629 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



NU2224-E-MA6 PDF download