- Loyal
- NU2224 EM
NU2224 EM Bearing | Loyal
| NU2224 EM interchange NSK NU2224 EM | |
| NU2224 EM cross reference NSK NU2224 EM | |
| NU2224 EM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2224 EM |
| B | 58 mm |
| S | 2 mm |
| d | 120 mm |
| D | 215 mm |
| C | 58 mm |
| Fw | 143,5 mm |
| Weight | 9,51 Kg |
| db min | 131 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Da max. | 204 mm |
| db max. | 140 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| da min. | 131 mm |
| rb max. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Size (mm) | 120x215x58 |
| Width (mm) | 58 |
| Bearing number | NU2224 EM |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 450 kN |
| Basic static load rating (C0) | 620 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



NU2224 EM PDF download