- Loyal
- NU2224
NU2224 Bearing | Loyal
| NU2224 interchange CYSD NU2224 | |
| NU2224 cross reference CYSD NU2224 | |
| NU2224 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2224 |
| d | 120 mm |
| D | 215 mm |
| B | 58 mm |
| C | 58 mm |
| Fw | 143,5 mm |
| Weight | 9,5 Kg |
| Size (mm) | 120x215x58 |
| Width (mm) | 58 |
| Bearing number | NU2224 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 522 kN |
| Basic static load rating (C0) | 345 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



NU2224 PDF download