- Loyal
- NU2224
NU2224 Bearing | Loyal
| NU2224 interchange NTN NU2224 | |
| NU2224 cross reference NTN NU2224 | |
| NU2224 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2224 |
| E | 191.5 mm |
| d | 120 mm |
| D | 215 mm |
| B | 58 mm |
| C | 58 mm |
| F | 143.5 mm |
| Fw | 143,5 mm |
| Weight | 8,19 Kg |
| da max | 141 mm |
| db min | 146 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| da min | 131 mm |
| rs min | 2.1 mm |
| ra max | 2 mm |
| Da max | 204 mm |
| r1s min | 2.1 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| r1a max | 2 mm |
| Category | Roller Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 120x215x58 |
| Nlim (oil) | 3,400 rpm |
| Width (mm) | 58 |
| Product Group | B04144 |
| Nlim (grease) | 2,900 rpm |
| Bearing number | NU2224 |
| Dynamic load, C | 350 kN |
| Static load, C0 | 460 kN |
| Weight / Kilogram | 8.19 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Fatigue limit load, Cu | 48.1 kN |
| Radial clearance class | CN |
| Mass (without HJ ring) | 8.19 kg |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 900 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 460 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 350 kN |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.43 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 8.58 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 6.42 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 6.84 Hz |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



NU2224 PDF download