- Loyal
- NU2228 E
NU2228 E Bearing | Loyal
| NU2228 E interchange Loyal NU2228 E | |
| NU2228 E cross reference Loyal NU2228 E | |
| NU2228 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2228 E |
| d | 140 mm |
| D | 250 mm |
| B | 68 mm |
| C | 68 mm |
| Fw | 169 mm |
| Weight | 14,3 Kg |
| Size (mm) | 140x250x68 |
| Width (mm) | 68 |
| Bearing number | NU2228 E |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 572 kN |
| Basic static load rating (C0) | 835 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



NU2228 E PDF download