- Loyal
- NU2228
NU2228 Bearing | Loyal
| NU2228 interchange NTN NU2228 | |
| NU2228 cross reference NTN NU2228 | |
| NU2228 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2228 |
| d | 140 mm |
| D | 250 mm |
| B | 68 mm |
| C | 68 mm |
| Fw | 169 mm |
| Weight | 12,9 Kg |
| r min. | 3 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 140x250x68 |
| Width (mm) | 68 |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | NU2228 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 445 kN |
| Basic static load rating (C0) | 635 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



NU2228 PDF download