- Loyal
- NU2226R
NU2226R Bearing | Loyal
| NU2226R interchange KOYO NU2226R | |
| NU2226R cross reference KOYO NU2226R | |
| NU2226R Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2226R |
| C | 64 mm |
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| B | 64 mm |
| B2 | - |
| Cu | 95.8 |
| Ew | - |
| d1 | - |
| B1 | - |
| Cr | 662 |
| Fw | 153.5 mm |
| C0r | 737 |
| r min. | 3 mm |
| Weight | 11.2 Kg |
| r(min) | 3 |
| da(min) | - |
| db(min) | 143 |
| db(max) | 151 |
| dc(min) | - |
| r1(min) | 3 |
| dd(min) | - |
| Da(max) | 217 |
| Db(max) | - |
| Db(min) | - |
| r1 min. | 3 mm |
| ra(max) | 2.5 |
| rb(max) | 2.5 |
| Oil lub. | 3200 |
| Size (mm) | 130x230x64 |
| Width (mm) | 64 |
| Grease lub. | 2400 |
| Bearing No. | NU2226R |
| Bearing number | NU2226R |
| (Refer.)Mass(kg) | 11.2 |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2400 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 737 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 530 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



NU2226R PDF download