- Loyal
- NU2226-E-TVP2
NU2226-E-TVP2 Bearing | Loyal
| NU2226-E-TVP2 interchange FAG NU2226-E-TVP2 | |
| NU2226-E-TVP2 cross reference FAG NU2226-E-TVP2 | |
| NU2226-E-TVP2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2226-E-TVP2 |
| E | 209,5 mm |
| F | 153,5 mm |
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| B | 64 mm |
| m | 10,4 kg / Weight |
| s | 5,2 mm / Axial displacement facility from central position |
| Size (mm) | 130x230x64 |
| Width (mm) | 64 |
| nB | 2310 1/min |
| nG | 3500 1/min / Limiting speed |
| D1 | 201,2 mm |
| Cr | 620000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 730000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | NU2226-E-TVP2 |
| Cur | 119000 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 3 mm |
| r1 min | 3 mm |
| ra max | 2,5 mm |
| db min | 158 mm |
| da min | 144 mm |
| da max | 151 mm |
| Da max | 216 mm |
| ra1 max | 2,5 mm |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



NU2226-E-TVP2 PDF download