- Loyal
- NU2226 EM
NU2226 EM Bearing | Loyal
| NU2226 EM interchange NSK NU2226 EM | |
| NU2226 EM cross reference NSK NU2226 EM | |
| NU2226 EM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2226 EM |
| B | 64 mm |
| S | 3 mm |
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| C | 64 mm |
| Fw | 153,5 mm |
| Weight | 9,44 Kg |
| db min | 143 mm |
| r min. | 3 mm |
| Da max. | 217 mm |
| db max. | 150 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| da min. | 143 mm |
| rb max. | 2,5 mm |
| ra max. | 2,5 mm |
| Size (mm) | 130x230x64 |
| Width (mm) | 64 |
| Bearing number | NU2226 EM |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 530 kN |
| Basic static load rating (C0) | 735 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



NU2226 EM PDF download