- Loyal
- NU2226
NU2226 Bearing | Loyal
| NU2226 interchange NTN NU2226 | |
| NU2226 cross reference NTN NU2226 | |
| NU2226 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2226 |
| E | 204 mm |
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| B | 64 mm |
| C | 64 mm |
| F | 156 mm |
| Fw | 156 mm |
| Weight | 10,2 Kg |
| da max | 151 mm |
| db min | 158 mm |
| r min. | 3 mm |
| da min | 143 mm |
| rs min | 3 mm |
| ra max | 2.5 mm |
| Da max | 217 mm |
| r1s min | 3 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| r1a max | 2.5 mm |
| Category | Roller Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 130x230x64 |
| Nlim (oil) | 3,100 rpm |
| Width (mm) | 64 |
| Product Group | B04144 |
| Nlim (grease) | 2,600 rpm |
| Bearing number | NU2226 |
| Dynamic load, C | 380 kN |
| Static load, C0 | 530 kN |
| Weight / Kilogram | 10.3 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Fatigue limit load, Cu | 54.2 kN |
| Radial clearance class | CN |
| Mass (without HJ ring) | 10.3 kg |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 600 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 530 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 380 kN |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.43 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 9.63 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 7.37 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 7.37 Hz |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



NU2226 PDF download