- Loyal
- NU2226
NU2226 Bearing | Loyal
| NU2226 interchange CYSD NU2226 | |
| NU2226 cross reference CYSD NU2226 | |
| NU2226 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2226 |
| d | 130 mm |
| D | 230 mm |
| B | 64 mm |
| C | 64 mm |
| Fw | 156 mm |
| Weight | 11,5 Kg |
| Size (mm) | 130x230x64 |
| Width (mm) | 64 |
| Bearing number | NU2226 |
| Bore Diameter (mm) | 130 |
| Outer Diameter (mm) | 230 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 552 kN |
| Basic static load rating (C0) | 368 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



NU2226 PDF download