- Loyal
- NU2224-E-TVP3
NU2224-E-TVP3 Bearing | Loyal
| NU2224-E-TVP3 interchange NKE NU2224-E-TVP3 | |
| NU2224-E-TVP3 cross reference NKE NU2224-E-TVP3 | |
| NU2224-E-TVP3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2224-E-TVP3 |
| C | 58 mm |
| S | 4,5 mm |
| d | 120 mm |
| F | 143,5 mm |
| D | 215 mm |
| B | 58 mm |
| Weight | 8,3 Kg |
| r4 min. | 2,1 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| r3 min. | 2,1 mm |
| Size (mm) | 120x215x58 |
| Width (mm) | 58 |
| Bearing number | NU2224-E-TVP3 |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| Basic dynamic load rating (C) | 509 kN |
| Basic static load rating (C0) | 629 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



NU2224-E-TVP3 PDF download