- Loyal
- SC20WN-B
SC20WN-B Bearing | Loyal
| SC20WN-B interchange Samick SC20WN-B | |
| SC20WN-B cross reference Samick SC20WN-B | |
| SC20WN-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC20WN-B |
| H | 41 mm |
| W | 54 mm |
| d | 20 mm |
| h | 21 mm |
| A | 11 mm |
| D | 27 mm |
| E | 7 mm |
| G | 35 mm |
| J | 40 mm |
| K | 70 mm |
| L | 96 mm |
| S2 | 5,2 mm |
| Weight | 0,476 Kg |
| S1xℓ | M6 |
| Bearing number | SC20WN-B |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,37 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



SC20WN-B PDF download