- Loyal
- MF83ZZ
MF83ZZ Bearing | Loyal
| MF83ZZ interchange ISB MF83ZZ | |
| MF83ZZ cross reference ISB MF83ZZ | |
| MF83ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MF83ZZ |
| D | 8 mm |
| d | 3 mm |
| B | 2,5 mm |
| C | 2,5 mm |
| Bf | 0,6 mm |
| Df | 9,2 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 3x8x2.5 |
| Width (mm) | 2,5 |
| Bearing number | MF83ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 3 |
| Outer Diameter (mm) | 8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,43 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



MF83ZZ PDF download