- Loyal
- NU222ECM/C3VL0241
NU222ECM/C3VL0241 Bearing | Loyal
| NU222ECM/C3VL0241 interchange SKF NU222ECM/C3VL0241 | |
| NU222ECM/C3VL0241 cross reference SKF NU222ECM/C3VL0241 | |
| NU222ECM/C3VL0241 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU222ECM/C3VL0241 |
| F | 132,5 mm |
| S | 2,1 mm |
| d | 110 mm |
| D | 200 mm |
| B | 38 mm |
| C | 38 mm |
| D1 | 174 mm |
| Weight | 5,62 Kg |
| db min | 135 mm |
| Da min | 178,3 mm |
| da max | 130 mm |
| Da max. | 188 mm |
| da min. | 122 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| r4 min. | 2,1 mm |
| r3 min. | 2,1 mm |
| rb max. | 2 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Size (mm) | 110x200x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | NU222ECM/C3VL0241 |
| Limiting speed | 4000 r/min |
| Reference speed | 3400 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| Fatigue load limit (Pu) | 44 |
| Basic dynamic load rating (C) | 297 kN |
| Basic static load rating (C0) | 375 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



NU222ECM/C3VL0241 PDF download