- Loyal
- NU222E
NU222E Bearing | Loyal
| NU222E interchange CYSD NU222E | |
| NU222E cross reference CYSD NU222E | |
| NU222E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU222E |
| d | 110 mm |
| D | 200 mm |
| B | 38 mm |
| C | 38 mm |
| Fw | 132,5 mm |
| Weight | 5,02 Kg |
| Size (mm) | 110x200x38 |
| Width (mm) | 38 |
| Bearing number | NU222E |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 360 kN |
| Basic static load rating (C0) | 278 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



NU222E PDF download