- Loyal
- NU2228R
NU2228R Bearing | Loyal
| NU2228R interchange KOYO NU2228R | |
| NU2228R cross reference KOYO NU2228R | |
| NU2228R Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2228R |
| C | 68 mm |
| d | 140 mm |
| D | 250 mm |
| B | 68 mm |
| B2 | - |
| Cu | 106 |
| Ew | - |
| d1 | - |
| B1 | - |
| Cr | 716 |
| Fw | 169 mm |
| C0r | 835 |
| r min. | 3 mm |
| Weight | 14.3 Kg |
| r(min) | 3 |
| da(min) | - |
| db(min) | 153 |
| db(max) | 166 |
| dc(min) | - |
| r1(min) | 3 |
| dd(min) | - |
| Da(max) | 237 |
| Db(max) | - |
| Db(min) | - |
| r1 min. | 3 mm |
| ra(max) | 2.5 |
| rb(max) | 2.5 |
| Oil lub. | 2900 |
| Size (mm) | 140x250x68 |
| Width (mm) | 68 |
| Grease lub. | 2200 |
| Bearing No. | NU2228R |
| Bearing number | NU2228R |
| (Refer.)Mass(kg) | 14.3 |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2200 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 835 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 572 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



NU2228R PDF download