- Loyal
- NU2228EM
NU2228EM Bearing | Loyal
| NU2228EM interchange NSK NU2228EM | |
| NU2228EM cross reference NSK NU2228EM | |
| NU2228EM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2228EM |
| S | 2,5 mm |
| D | 250 mm |
| r | 3 |
| C | 68 mm |
| B | 68 mm |
| d | 140 mm |
| Fw | 169 mm |
| ra | 2.5 |
| Z_ | 18 |
| rb | 2.5 |
| C0 | 790 |
| r1 | 3 |
| da | 153 |
| D_ | 250 |
| B_ | 68 |
| DE_ | 225 |
| DA_ | 28 |
| DI_ | 169 |
| yobi | NU2228EM |
| SDM_ | 197 |
| KBRG | 4145 |
| mass | 15 |
| SBRG | 22 |
| dd min | 182 |
| ALPHA_ | 0 |
| dc min | 171 |
| db max | 165 |
| C_conv | 550000 |
| LangID | 1 |
| Weight | 15,2 Kg |
| r min. | 3 mm |
| db min | 153 mm |
| hidYobi | NU2228EM |
| ra max. | 2,5 mm |
| rb max. | 2,5 mm |
| db max. | 165 mm |
| Da max. | 237 mm |
| TSR rpm | 3200 |
| D_a max | 237 |
| GRS rpm | 2200 |
| da min. | 153 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| Oil rpm | 2800 |
| Category | Roller Bearings |
| hidTable | ecat_NSCLDR |
| Size (mm) | 140x250x68 |
| Macha rpm | 4000 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 68 |
| Prod_Type3 | CRB_SR_NU |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | NU2228EM |
| Manufacturer Name | NSK |
| Weight / Kilogram | 13 |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 550 kN |
| Basic static load rating (C0) | 790 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



NU2228EM PDF download