- Loyal
- NU2228E
NU2228E Bearing | Loyal
| NU2228E interchange NTN NU2228E | |
| NU2228E cross reference NTN NU2228E | |
| NU2228E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2228E |
| d | 140 mm |
| D | 250 mm |
| B | 68 mm |
| C | 68 mm |
| Fw | 169 mm |
| r min. | 3 mm |
| Weight | 15,8 Kg |
| r1 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 140x250x68 |
| Width (mm) | 68 |
| Bearing number | NU2228E |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 575 kN |
| Basic static load rating (C0) | 835 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



NU2228E PDF download