- Loyal
- NU2228-E-M6
NU2228-E-M6 Bearing | Loyal
| NU2228-E-M6 interchange NKE NU2228-E-M6 | |
| NU2228-E-M6 cross reference NKE NU2228-E-M6 | |
| NU2228-E-M6 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2228-E-M6 |
| C | 68 mm |
| S | 7 mm |
| d | 140 mm |
| F | 169 mm |
| D | 250 mm |
| B | 68 mm |
| Weight | 15,5 Kg |
| r4 min. | 3 mm |
| r1 min. | 3 mm |
| r2 min. | 3 mm |
| r3 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 140x250x68 |
| Width (mm) | 68 |
| Bearing number | NU2228-E-M6 |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| Basic dynamic load rating (C) | 638 kN |
| Basic static load rating (C0) | 838 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



NU2228-E-M6 PDF download