- Loyal
- NU2228-E-M1
NU2228-E-M1 Bearing | Loyal
| NU2228-E-M1 interchange FAG NU2228-E-M1 | |
| NU2228-E-M1 cross reference FAG NU2228-E-M1 | |
| NU2228-E-M1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU2228-E-M1 |
| E | 225 mm |
| F | 169 mm |
| d | 140 mm |
| D | 250 mm |
| B | 68 mm |
| m | 14,5 kg / Weight |
| s | 7 mm / Axial displacement facility from central position |
| Size (mm) | 140x250x68 |
| Width (mm) | 68 |
| nB | 2080 1/min |
| nG | 4250 1/min / Limiting speed |
| D1 | 216,7 mm |
| Cr | 670000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 830000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | NU2228-E-M1 |
| Cur | 132000 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 3 mm |
| r1 min | 3 mm |
| ra max | 2,5 mm |
| db min | 171 mm |
| da min | 154 mm |
| da max | 166 mm |
| Da max | 236 mm |
| ra1 max | 2,5 mm |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



NU2228-E-M1 PDF download