- Loyal
- K22X26X10H
K22X26X10H Bearing | Loyal
| K22X26X10H interchange KOYO K22X26X10H | |
| K22X26X10H cross reference KOYO K22X26X10H | |
| K22X26X10H Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K22X26X10H |
| Fw | 22 mm |
| Ew | 26 mm |
| Bc | 10 mm |
| Cr | 9.81 |
| Cu | 2.20 |
| P/S | S |
| C0r | 14.5 |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.866 Inch | 22 Millimeter |
| Width | 0.394 Inch | 10 Millimeter |
| UNSPSC | 31171512 |
| Weight | 0.007 Kg |
| Retainer | Yes |
| Oil lub. | 20000 |
| Category | Needle Non Thrust Roller Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Separable | No |
| Component | Roller Assembly Only |
| Enclosure | Not Applicable |
| Closed End | Not Applicable |
| Grease lub. | 13000 |
| Bearing No. | K22X26X10H |
| Shaft(max.) | 22.000 |
| Shaft(min.) | 21.991 |
| Weight / LBS | 0.015 |
| Housing(max.) | 26.020 |
| Housing(min.) | 26.007 |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B04144 |
| Self Aligning | No |
| Other Features | Radial Roller | Hardened Steel Cage |
| Bearing number | K22X26X10H |
| Keyword String | Needle |
| Thrust Bearing | No |
| Rolling Element | Needle Roller Bearing |
| Outside Diameter | 1.024 Inch | 26 Millimeter |
| Long Description | 22MM Bore; 26MM Outside Diameter; 10MM Width; Needle Roller Bearing; Roller Assembly Only; No Self Aligning; Retainer; Single Row of Rollers; No Separable |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| (Refer.)Mass(kg) | 0.007 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Weight / Kilogram | 0.012 |
| Bore Diameter (mm) | 22 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.40.00.00 |
| (Oil) Lubrication Speed | 20000 r/min |
| Manufacturer Item Number | K22X26X10H |
| Number of Rows of Rollers | Single Row |
| (Grease) Lubrication Speed | 13000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 14.5 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 9.81 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



K22X26X10H PDF download